ODCZULANIE


  • Odczulanie czyli SWOISTA IMMUNOTERAPIA ALERGENOWA- to metoda wytwarzania tolerancji na czynnik ( alergen) na który do tej pory organizm reagował nieprawidłowo.

  Podając bardzo wzrastające dawki alergenu w regularnych odstępach czasu uczymy układ immunologiczny rozpoznawać alergen jako czynnik nieszkodliwy.

  Jest to jedyna jak dotąd przyczynowa terapia chorób alergicznych. To znaczy że usuwa powód powstawania choroby, tym samym zmniejszając jej objawy i zapobiegając powstawaniu kolejnych uczuleń lub chorób alergicznych ( np. przechodzenia alergicznego nieżytu nosa w astmę oskrzelową).

  Podawanie alergenu rozpoczyna się od minimalnych dawek, stopniowo je zwiększając w miarę tolerancji poprzednich. Może być ono związane z wywołaniem objawów podobnych do występujących po narażeniu na alergen. Najczęściej są to odczyny miejscowe, bardzo rzadko reakcje uogólnione. W celu ograniczenia ryzyka występowania objawów niepożądanych pacjent pozostaje w obserwacji do 30 minut po podaniu szczepionki iniekcyjnej. Minimalny czas odczulania to 3 do 5 lat. Istotą jest dojście do wysokiej dawki skumulowanej i uzyskanie częściowej tolerancji alergenu, a tym samym poprawy jakości życia chorego. U części pacjentów po pewnym, różnie długim czasie objawy nawracają dlatego decydują się na ponowną immunoterapię lub przedłużają ją.

  Oprócz klasycznej metody immunoterapii iniekcyjnej, możliwa jest w wybranych przypadkach immunoterapia doustna polegająca na codziennym podawaniu alergenu w domu i regularnych kontrolach w gabinecie alergologicznym.

 • Adres:

  ul. Twardowskiego 6A, 35-302 Rzeszów

 • Rejestracja:

  (17) 85-85-037

 • Email:

  recepcja@salubris.rzeszow.pl

 • www

  www.salubris.rzeszow.pl