Testy stomatologiczne


  • Systematycznie rośnie liczba pacjentów uczulonych na materiały stomatologiczne oraz protetyczne.

  Materiały dentystyczne stosowane do wypełnień, wkładów koroniowo-korzeniowych, implantów stomatologicznych, protez, koronek, mostków i cementów mocujących zawierają w swoim składzie metale oraz tworzywa sztuczne. Składniki te stanowią potencjalne alergeny i mogą na niektórych pacjentów działać uczulająco.

  Do najbardziej typowych objawów miejscowych zaliczamy: zapalenie jamy ustnej, liszaje, pieczenie języka, bóle zębów i szczęki, dolegliwości w czasie przeżuwania pokarmów, zapalenie dziąseł czy przyzębia, a w przypadku implantów stomatologiczych również kości .

  W zależności od nasilenia stanu zapalnego w miejscu kontaktu materiału dentystycznego ze śluzówką mogą pojawić się białe, asymetryczne, siatkowate przebarwienia, płytkie nadżerki lub głębsze zmiany wrzodziejące (ubytki śluzówki).

  Alergia na materiały dentystyczne może się jednak manifestować w bardziej dyskretny sposób i dotyczyć obszarów poza jamą ustną (np. uczulenie może objąć skórę twarzy, stóp i dłoni). Do ogólnych objawów alergii na materiały dentystyczne należą także: bóle głowy, migrena, nerwobóle, bóle mięśni czy stawów, silne zmęczenie, zaburzenia snu oraz nastroje depresyjne.

  W rzadszych przypadkach materiały dentystyczne mogą stać się przyczyną uogólnionej reakcji alergicznej (pokrzywki) lub spowodować zagrażający życiu wstrząs anafilaktyczny. U osób które obserwują u siebie podejrzane objawy warto sprawdzić czy nie ma uczulenia na materiały zastosowane w wypełnieniach lub implantach stomatologicznych. Również decydując się na kosztowne leczenie osoby z reakcjami alergicznymi w przeszłości powinny rozważyć wykonanie badań, aby uniknąć powikłań z powodu zastosowanych materiałów. Określenie czynnków szkodliwych pozwala wybór bezpiecznych metod i uniknięcie niepowodzeń leczenia.

 • Adres:

  ul. Twardowskiego 6A, 35-302 Rzeszów

 • Rejestracja:

  (17) 85-85-037

 • Email:

  recepcja@salubris.rzeszow.pl

 • www

  www.salubris.rzeszow.pl