Testy fryzjerskie

dodane przez Poradnik SALUBRIS 2017

Alergia kontaktowa w salonie fryzjerskim zdarza się coraz częściej. Zarówno pośród klientów poddających się zabiegom z użyciem silnie działających substancji chemicznych, jak i pracujących w szkodliwym środowisku fryzjerów. A to dlatego, że coraz większa liczba osób cierpi na atopowe zapalenie skóry i inne choroby alergiczne, które predysponują do uczulania się na kolejne alergeny, również drogą kontaktu substancji ze skórą.

Czym jest alergia kontaktowa?

To reakcja skórna objawiająca się wysypką i zaczerwienieniem, swędzeniem po zetknięciu z uczulającą substancją. Może wystąpić bezpośrednio po kontakcie lub z opóźnieniem. Alergenem mogą być zarówno drobnocząsteczkowe substancje chemiczne takie jak metale, barwniki, konserwanty, substancje zapachowe czyli tak zwane hapteny, jak białka np. keratyna.

Do najczęstszych problemów wywoływanych alergenami kontaktowymi należą alergiczne kontaktowe zapalenie skóry, zaostrzenie atopowego zapalenia skóry, wyprysk, obrzęki i pokrzywki kontaktowe.

Alergia u klientów salonów fryzjerskich:

Wszystkie preparaty używane w salonie, które maja bezpośredni kontakt ze skórą mogą wywołać objawy alergii. Najczęściej są to farby do włosów, lakiery, preparaty utleniające i do trwalej ondulacji, detergenty: mydła i szampony, odżywki do włosów, oraz zawarte w kosmetykach konserwanty, rzadziej kontakt z metalami.

W przypadku wystąpienia zmian skórnych należy sprawdzić i zapisać skład uczulającej substancji.

Wykonanie badania w kierunku alergii kontaktowej pozwala na dokładne zidentyfikowane uczulającej substancji i unikanie jej w przyszłości.