Terapia inhalacyjna

dodane przez Poradnik SALUBRIS 2016

W leczeniu dróg oddechowych najskuteczniejszym sposobem jest podawanie leków w miejscu występowania objawów czyli do oskrzelowo.

Stosuje się w ten sposób leki „kontrolujące” czyli podawane stale oraz leki „ratunkowe” czyli podawane w nasileniu objawów.

Sposoby inhalacji:

  • - nebulizacja , czyli podawanie leku w roztworze przez inhalator wywołujący drgania i rozpylenie cząstek w powietrzu. Chory wdycha lek przez maseczkę lub ustnik przez około 7 minut. Po każdym użyciu należy wypłukać usta oraz wymienne fragmenty urządzenia: maseczkę , pojemnik na leki i dren doprowadzający w ciepłej wodzie, i pozostawić do osuszenia.
  • - inhalacja z inhalatora ciśnieniowego: podawanie leku z atomizera po wstrząśnięciu, należy uwolnić dawkę w trakcie wdechu i przytrzymać powietrze w płucach od 5 do 10 sekund. Po przyjęciu leku należy wypłukać usta. U dzieci i osób mających problemy ze skoordynowaniem wdechu z uwolnieniem dawki powinno się stosować komory inhalacyjne z ustnikiem lub maską twarzową.
  • - inhalacja z inhalatora proszkowego: dawka proszku z lekiem pobierana jest z inhalatora w trakcie wdechu spokojnego głębokiego wdechu. Po przyjęciu leku należy wypłukać usta.

Filmy instruujące o technice przyjmowania leków w inhalacji zależnie od rodzaju inhalatora dostępne są na stronie Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.