Testy skórne punktowe


  • Testy skórne punktowe to badanie diagnostyczne mające na celu identyfikację alergenu wywołującego chorobę alergiczną. Wykonywane są z użyciem specjalnych zestawów wyciągów alergenowych nakładanych w postaci kropli na przedramię lub plecy.

  Po nałożeniu preparatów zadrapuje się powierzchnię skóry i oczekuje 15 minut by sprawdzić, czy powstały odczyny skórne. Ze względu na odtworzenie mechanizmu choroby jest to najlepsza metoda potwierdzenia uczulenia.

  Testy te są szczególnie przydatne w diagnozowaniu uczulenia na alergeny powietrzno pochodne, czyli zawieszone w powietrzu, takie jak pyłki roślin (traw, drzew i chwastów), roztocze kurzu domowego, alergeny sierści zwierząt lub grzyby pleśniowe. Znajdują zastosowanie w rozpoznawaniu alergenów odpowiedzialnych za alergiczne i całoroczne zapalenia spojówek i błony śluzowej nosa oraz astmy i atopowego zapalenia skóry.

  Ponadto skórne testy punktowe można wykonać z alergenami pokarmowymi, co czyni je szczególnie przydatnymi u najmłodszych chorych z podejrzeniem alergii pokarmowej. W szczególnych przypadkach gdy podejrzewa się uczulenie na alergeny nie występujące w standardowych zestawach lub dla alergeny charakterystyczne jest wywoływanie objawów w postaci nieprzetworzonej można wykonać testy skórne natywne ( czyli z nieprzetworzonym produktem żywnościowym).

 • Adres:

  ul. Twardowskiego 6A, 35-302 Rzeszów

 • Rejestracja:

  (17) 85-85-037

 • Email:

  recepcja@salubris.rzeszow.pl

 • www

  www.salubris.rzeszow.pl