Płatkowe testy skórne


    • Naskórkowe testy płatkowe wykonuje się w diagnostyce alergologicznej różnych odmian wyprysku, a w szczególności w przypadku podejrzenia wyprysku kontaktowego.

    Lekarz zlecając te testy, chce ocenić reaktywność skóry na szereg różnych związków chemicznych, z którymi pacjent styka się w życiu codziennym (w domu, szkole, pracy). Zatem testy te służą zbadaniu kontaktowej reakcji immunologicznej. Kontaktowa reakcja immunologiczna zasadniczo różni się od reakcji natychmiastowej obserwowanej w przypadku STP, bowiem zachodzi z udziałem komórek pamięci (limfocytów) i ma miejsce po ok. 24 h od kontaktu z alergenem.

    NTP wykonuje się na niezmienionej skórze pleców, gdzie alergeny umieszczone w wazelinie nakłada się w specjalnych komorach i przykleja za pomocą plastrów. Plastry z alergenami powinny być w ciągłym kontakcie ze skórą przez 48 godzin. Po upływie tego czasu testy się usuwa i dokonuje się pierwszego odczytu. Kolejny odczyt ma miejsce po upływie trzeciej doby (po 72 h) od nałożenia. W trakcie obecności testów na skórze chory nie powinien moczyć tej okolicy pleców.

    Standardowy zestaw alergenów stosowany do NTP składa się z najczęstszych alergenów powodujących reakcję. Są to przede wszystkim metale (chrom, kobalt, nikiel), konserwanty, substancje zapachowe, leki (neomycyna) oraz barwniki.

  • Adres:

    ul. Twardowskiego 6A, 35-302 Rzeszów

  • Rejestracja:

    (17) 85-85-037

  • Email:

    recepcja@salubris.rzeszow.pl

  • www

    www.salubris.rzeszow.pl