Atopia

dodane przez Poradnik SALUBRIS 2016

ATOPIA- to genetycznie uwarunkowaną, skłonnością organizmu do występowania nieprawidłowej reakcji immunologicznej. Podstawą takiej reakcji jest produkcja przeciwciał - immunoglobulin IgE, jako odpowiedzi na kontakt z alergenem. Nie u wszystkich atopia będzie się objawiała chorobą, u części jest to tylko tendencja do dodatnich testów skórnych, czyli uczulenia na alergen.

MARSZ ATOPOWY - nazywamy tak zjawisko występowania po sobie w różnym wieku, różnych chorób alergicznych o podłożu atopowym. Małe dzieci częściej maja zmiany skórne i pokarmowe, w wieku przedszkolnym pojawiają się objawy kataralne, a w szkolnym astma. Nie u wszystkich dzieci występuje taka skłonność i sekwencja następowania po sobie zaburzeń jest taka sama.

MECHANIZMY REAKCJI ALERGICZNEJ - najczęściej alergia związana jest z nadmiernym wytwarzaniem przeciwciała IgE, a po kontakcie z alergenem szybkiej, gwałtownej, nieprawidłowej reakcji organizmu. Ten rodzaj reakcji nazywamy nadwrażliwością typu I. Odpowiada za częste choroby alergiczne takie jak astma, atopowe zapalenie skóry, alergiczny nieżyt nosa oraz reakcje anafilaktyczne, może być również podłożem powstawania zmian w niektórych pokrzywkach tzn. alergicznych. Występowanie specyficznego IgE przeciwko konkretnym alergenom możemy badać wykonując testy skórne, lub oznaczając swoiste IgE w surowicy krwi.

Rzadziej za występowanie chorób alergicznych odpowiadają mechanizmy IgE niezależne. Niestety nie istnieją dobre i powszechnie dostępne metody diagnozowania tego rodzaju reakcji. Należy brać ją pod uwagę gdy objawy niepożądane pojawiają się później, po 6 godzinach do 3 dni od kontaktu z alergenem.